Wprowadzenie

Jak można zwiedzić 11 wysp w ciągu dwóch tygodni? Najwygodniej i najtaniej kupując rejs po Karaibach. Statek wycieczkowy potraktowaliśmy jako hotel, jadłodajnię i najtańszy środek transportu. Każdą z wysp zwiedzaliśmy samodzielnie, zwykle mając na miejscu wynajęty samochód. Tutaj znajduje się relacja z naszej podróży. Wersja off-line tej relacji (bez zdjęć) znajduje się tutaj. Zdjęcia z naszej wyprawy znajdują się w zakładce Zdjęcia a filmy są w zakładce Filmy. Życzymy miłego czytania i oglądania zdjęć oraz filmów. Będziemy wdzięczni za wszystkie uwagi przesłane na e-mail: plecakowicz@gmail.com.


Zatoka Anse de Colombier na St. Barts

Spostrzeżenia z wyprawy

Może się wydawać, że sąsiednie wyspy na Karaibach Wschodnich będą do siebie podobne. Z jednej strony to prawda, bo na wszystkich wyspach są plaże, forty i ogrody botaniczne. Jednak będąc na miejscu okazuje się, że każda z wysp jest inna. Są wyspy bardzo górzyste (St. Barts, St Lucia, Grenada) lub prawie płaskie (St. Martin). Niektóre wyspy mają plaże z białym piaskiem (St. Barts, St. Martin, Antigua) a inne z ciemnym (Dominica, St. Kitts). Są wyspy z widocznym wpływem francuskim (St. Barts, St. Martin, Guadeloupe) lub angielskim (St Kitts, Barbados, St Lucia). Jednak prawdziwy klimat Karaibów mają wyspy niezeuropeizowane, rzadko odwiedzane przez turystów (Dominica, Tobago, Grenada).

Co robiliśmy na wyspach? Kąpaliśmy się w przepięknym Emerald Pool (Dominica), gorących źródłach przy Trafalgar Falls (Dominica) oraz pod wodospadem Annandale (Grenada). Pływaliśmy z maską, fajką i płetwami oglądając rafy koralowe na Tobago. Pływaliśmy z żółwiami na Barbadosie i chcieliśmy pływać z płaszczkami na Antigua. Oglądaliśmy też plaże, z których najbardziej podobały nam się te na St. Barts, St. Martin, Antigua, Tobago i Barbados. Ale Karaiby to nie tylko woda i plaże. Widzieliśmy także miejsca historyczne jak Romney Manor (posiadłość należącą pierwotnie do przodka Tomasza Jeffersona na St. Kitts), Brimstone Hill Fortress (forteca na liście UNESCO na St. Kitts), Nelson’s Dockyard (XVIII-wieczna brytyjska baza morska na Antigua), Sunbury Plantation House (posiadłość plantatora trzciny cukrowej na Barbados). Oglądaliśmy też ciekawe formacje skalne jak Black Rocks (St. Kitts), Devil’s Bridge (Antigua), formację przypominającą grzyba (Barbados), jaskinię Harrison’s Cave (Barbados), Pitons – góry w kształcie stożka (St Lucia). Spróbowaliśmy też 100%-owej czekolady w fabryce kakao (Grenada), zwiedzaliśmy fabrykę gałki muszkatołowej (Grenada) a także skosztowaliśmy czarne ananasy rosnące przy Fig Tree Drive na Antigua.

Trasa wyprawy

Podczas rejsu odwiedziliśmy 11 wysp (podkreślone na czerwono) na Karaibach Wschodnich: