Rano idziemy do Świątyni Relikwii Zęba Buddy (Temple of the Sacred Tooth Relic) na ceremonię puja. Po zostawieniu butów i opłaceniu wstępu razem z tłumem pielgrzymów wchodzimy do środka. W przedsionku 3 mężczyzn gra na bębnach. Wchodzimy po schodach na 1 piętro, gdzie w złotej szkatule przechowywany jest ząb Buddy. Pielgrzymi zostawiają swoje ofiary (kwiaty i kaszaje – stroje mnichów buddyjskich). Idziemy do nowej świątyni oraz do muzeum buddyzmu, gdzie każda sala poświęcona jest tej religii w innym kraju świata. Wiele miejsc poznajemy z naszych poprzednich podróży, ale poznajemy też sporo nowych ciekawych zakątków.
Wnętrze Świątyni Relikwii Zęba Buddy
Zwiedzamy pozostałe elementy dziedzińca świątynnego wraz z starożytnym pałacem królewskim i udajemy się do części hinduskiej przylegającej do części buddyjskiej. Tu naszą uwagę zwraca duże drzewo wokół którego spacerują pielgrzymi. Idziemy także do kościoła anglikańskiego św. Pawła, znajdującego się tuż za murem. Następnie jedziemy tuk-tukiem do fabryki herbaty Ceylon Tea Museum. Po muzeum oprowadza nas przewodniczka, która dokładnie wyjaśnia nam po kolei proces produkcji herbaty. Na zakończenie można napić się herbaty w restauracji oraz kupić trochę herbaty na pamiątkę (ceny są normalne, wręcz podobne do sklepowych a opakowania o wiele bardzie interesujące i nadające się na prezent). My kupujemy tylko 1 rodzaj, gdyż dopiero rozpoczynamy naszą podróż i nie chcemy nosi zbyt wiele bagażu ze sobą.
Ceylon Tea Museum
Po powrocie do Kandy idziemy do muzeum narodowego, ale niestety jest zamknięte na czas renowacji. Jedziemy więc po plecaki i na dworzec, skąd wyruszamy dalej do Polonnaruwa. Dziwimy się, że na miejscu wysadzeni zostajemy w sercu starego miasta. Od razu znajdujemy nocleg, jemy dobrą wegetariańską kolację w miejscowej restauracji i idziemy na krótki spacer. Warto wspomnieć, że w miejscowości kierowcy tuk-tuków oszukują państwo i za mniejsze pieniądze oferują zabranie turystów do świątyni bez płacenia wstępu. Każdy postępuje jak uważa, ale uczciwość i chęć utrzymania zabytków w dobrym stanie nakazuje nam opłacenie biletów i tuk-tuka na normalnych warunkach.
Napisz komentarz