Co trzeba wiedzieć, aby samemu zorganizować podobną wyprawę

Nasze ogólne porady dotyczące organizacji wyprawy znajdują się w dziale Porady. Poniżej znajduje się uzupełnienie dotyczące Emiratów Arabskich i Omanu:

Porozumiewanie się: W Emiratach Arabskich wszyscy mówią po angielsku. W Omanie jest już trochę trudniej, czasami trzeba dogadywać się na migi, ale ludzie są bardzo mili i cierpliwi.

Podróżowanie: Emiraty Arabskie można zwiedzać dobrze rozwiniętą lokalną komunikacją (autobusy) lub wynajętym samochodem. W Omanie nie ma już wyboru, aby dotrzeć do atrakcji turystycznych poza dużymi miastami, trzeba wynająć samochód. Do przejechania większości Omanu wystarczy zwykły samochód. Dwa razy wypożyczyliśmy dodatkowo samochód 4×4, aby zwiedzić Wahiba Sands oraz Jebel Akhdar.

Spanie: Nocowaliśmy głównie w hotelach zarezerwowanych przez booking.com. W większości hoteli był dostępny internet, z którego rezerwowaliśmy kolejny nocleg. Ceny noclegów w Emiratach i Omanie są spore. W Omanie 4 razy nocowaliśmy pod namiotem, bo nie było hoteli lub były zbyt drogie.

Jedzenie: W Omanie mieliśmy wypożyczony samochód. W Maskacie w Sultan Centre kupiliśmy namiot, butle gazowe, granki, jedzenie i dużo wody mineralnej. Śniadania i kolacje robiliśmy sobie sami. Obiady jedliśmy zwykle w coffee shop-ach i restauracjach.

Kiedy jechać: Najlepsza pogoda do zwiedzania jest między listopadem a marcem, ponieważ nie jest tak bardzo gorąco. My byliśmy na początku września i pierwsze dni były trudne do wytrzymania. W Omanie nie było już tak piekielnie gorąco a może już się przyzwyczailiśmy.

Przewodnik: Używaliśmy przewodnika Lonely Planet Oman, UAE & Arabian Paninsula, który był wystarczający na nasze potrzeby.

Wizy: Wizy do Emiratów zostały niedawno zniesione. Wiza do Omanu kosztuje 40 OMR (ponad 400 PLN) i można ją dostać na lądowych przejściach granicznych i na lotniskach. Ciekawostką było to, że trzeba było zapłacić kartą i nie było możliwości zapłacenia gotówką.

Bilet lotniczy: Do Dubaju są często promocje i można tam dolecieć od 600 zł. Widzieliśmy np. promocje Czech Airlines z Pragi lub Pegasus Airlines z Berlina. Jest też możliwość dostania się tanio z Polski przez Budapeszt WizzAirem. Do odnalezienia dobrego połączenia polecamy www.momondo.com i www.skyscanner.pl.

Wypłacanie i wymiana pieniędzy: Do wypłaty pieniędzy z bankomatu używamy karty Kantoru Walutowego Aliora w USD. Kupujemy dolary na walutomat.pl i przelewamy na konto karty. Jedyna prowizja przy wypłacie z bankomatu to 10 zł od drugiej i kolejnych transakcji w miesiącu. Do płacenia bezgotówkowego można użyć tej samej karty, ale jeszcze lepiej wychodzi karta kredytowa RaiffeisenPolbank MasterCard WizzAir, która przewalutowuje bezpośrednio na złotówki po korzystnym kursie MasterCard i jeszcze dostajemy 2% bonusu na konto WizzAir.

Koszty podróżowania dla dwóch osób:

  • 1. Emiraty Arabskie (5393 PLN/12 dni)
  • 2. Oman (8802 PLN/15 dni)

Co daje w sumie 14195 PLN na 27 dni dla dwóch osób. Do tego należy doliczyć koszty przelotu do Dubaju. Szczegółowe koszty podróżowania są rozpisane tutaj.

Ocena miejsc

Poniżej znajduje się ocena miejsc, w których byliśmy wg następującej skali ocen: 1 – badziewie, 2 – nieciekawe, 3 – nic specjalnego, 4 – takie sobie, 5 – może być, 6 – całkiem ciekawe, 7 – warto zobaczyć, 8 – trzeba zobaczyć, 9 – szczególnie polecamy, 10 – trzeba koniecznie zobaczyć:

  • ZEA [8/10]: Dubaj [9/10], Sharjah [7/10], Abu Dhabi [7/10], Al Ain [8/10], Iberotel Miramar Al Aqah [8/10]
  • Oman [9/10]: Muscat [9/10], Hawiyat Najm Park (Sinkhole Park) [9/10], Wadi Shab [9/10], Wadi Tiwi [5/10], Ras al Jinz [10/10], Sur [7/10], Jalan Bani Bu Ali/Hassan [7/10], Wahiba Sands [9/10], Masirah Island [8/10], Al Khaluf i okolice [8/10], laguna Khawr Ghawi i pink lagoon [6/10], okolice Hasik [8/10], Mirbat [7/10], atrakcje przy Jabal Samhan [8/10], Salalah i okolice [9/10], Mughsayl [9/10], plaża Fazayah [8/10], Wadi Dawkah [7/10], Nizwa [8/10], Jebel Akhdar [9/10], Bahla [8/10], Misfat Al. Abreyeen [8/10], Al Hamra [9/10], Jebel Shams [9/10], Bat [7/10], Al Ayn [9/10], Rustaq [6/10], Nakhal [7/10]

Odnośniki