Wyjeżdżamy szybciej, żeby zdążyć na 12.30 na wycieczkę do tunelu lodowego. Zaraz za hotelem zatrzymujemy się przy plaży Ytri Tunga, przy której zobaczyć można dwa gatunki fok. Niestety jest chyba za wcześniej, bo żadnej foki nie udaje nam się tam zobaczyć. Następnie jedziemy do Borgarnes. Ponieważ muzeum jest jeszcze zamknięte zatrzymujemy się na kawę w Geirabakari Kaffihus. To kawiarnia, w której kręcono “Sekretne życie Warrena Mitty”. Na oknach są wywieszone kadry z filmu.


Wodospad Hraunfossar oraz ośmiokołowiec

Dalej zwiedzamy The Settlement Center znajdujące się w dwóch najstarszych budynkach w mieście, Pakkhúsið and Búðarklettur. My zwiedzamy tylko część poświęconą pierwszym osadnikom na Islandii ze względu na brak czasu, ale gdybyśmy mieli czas chętnie posłuchalibyśmy audio przewodnika po sadze Egila, której poświęcona jest druga część muzeum. Po drodze zwiedzamy wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Pierwszy z nich o wiele ciekawszy, nad piękną błękitną rzeką. Drugi to w zasadzie gwałtowna rzeka, przepływająca przez lawowy mostek.


Tunel w lodowcu Langjökull

Sercem dzisiejszej wycieczki jest wejście do tunelu lodowego, drążonego przez 14 miesięcy przez 8-10 okolicznych rolników i otworzonego w 2015 r. Tunel znajduje się w lodowcu Langjökull. Wycieczka zaczyna się dla nas z Húsafell, skąd autobusem jedziemy do bazy pod lodowcem. Tu dostajemy potrzebne ubrania i wsiadamy w samochody z napędem 8×8, którymi dojeżdża się do wejścia do tunelu lodowego. W środku tunelu jest zimno, ale widoki i przeżycia są niezapomniane. Przewodniczka co chwilę informuje nas ile metrów pod lodowcem się znajdujemy, w jakich latach powstał lód, który widzimy, jak utrzymywany jest tunel i ile lodu znajduje się jeszcze pod nami.


wrząca rzeka w Deildartunguhver oraz gorące źródło w Krosslaug

Spacer po tunelu, barze oraz kaplicy zajmuje godzinę, cała wycieczka prawie 4 godziny. Zdecydowanie jest to atrakcja warta swojej ceny, tym bardziej, że na świecie nie ma drugiego takiego miejsca. Dalej jedziemy do Krauma Geothermal Baths (oglądamy tylko z zewnątrz) odwiedzając pobliskie Deildartunguhver – największe gorące źródło w Europie, z którego w ciągu sekundy wypływa około 180 l wody o temperaturze około 100 °C. Potem jedziemy do naturalnego oczka wodnego z ciepłą wodą Krosslaug. Tutaj jest tylko jedna rodzina islandzka i dwóch Włochów. Niewiele osób tu trafia. Zresztą 2 oczka, które tu się znajdują są niewielkie a woda w nich jest bardzo ciepła. Nocujemy w Hella.